774 729 229
774 729 212

Dentální hygiena

Dentální hygiena je poměrně nová stomatologická profese, zajišťována odborně vzdělaným personálem. Úkolem této profese je výuka orálního zdraví a provádění drobných výkonů v dutině ústní při zachování spolupráce se zubním lékařem. Používá vědeckých metod ke kontrole a prevenci stomatologických onemocnění tak, aby pomohla jednotlivcům i skupinám obyvatelstva k získání a udržení optimálního orálního zdraví.

Hlavní snahou dentální hygieny je vždy zlepšení stavu orálního zdraví. Toto zlepšení však musí být patrné, viditelné, pro pacienta motivující a zároveň dokumentovatelné!

V první návštěvě je provedeno základní vyšetření stavu parodontu, včetně záznamu parodontologických indexů, fotodokumentace a následně detailní odstranění zubního kamene.

Dle potřeb pacienta i lékaře budou pacienti zváni na kontrolu stavu hygieny – tzv. recall nebo k doplnění ošetření o např. deep scaling či kyretáž parodontálních chobotů.

 • první návštěva - základní vyšetření parodontu, zhotovení parodontologických indexů (CPITN, PBI), fotodokumentace, odstranění zubního kamene, depurace, motivace a instruktáž správné techniky čištění v ústech nebo na modelu.
 • opakovaná návštěva - kontrola stavu/zlepšení dentální hygieny, fotodokumentace, případné odstanění zbytků zubního kamene, depurace, remotivace a reinstruktáž správné techniky čištění.

Dentální hygienistka je zdravotnický pracovník - nelékař s odbornou způsobilostí k výkonu dentální hygiena. Tato způsobilost se získává absolvováním vyšší odborné školy nebo bakalářského studia.

Ošetření u dentální hygienistky zahrnuje péči nejen o dospělý, ale i dětský chrup již prenatálně – čili začíná se již u těhotných žen, přičemž péče o ně má též svá specifika.

Při prohlídce u zubního lékaře je stanoven tzv. „léčebný plán.“ Ten zahrnuje nejdříve návštěvu dentální hygienistky, která individuálně vysvětlí, jaký problém se v ústní dutině nachází, v jakém stavu jsou zuby, dásně a okolní sliznice. Poté začne odstraňovat hlavní příčiny problémů – zubní plak a zubní kámen. Doporučení správných pomůcek a vysvětlení správné techniky čištění se zubním kartáčkem a mezizubními kartáčky je samozřejmost. Po zvládnutí této hygienické fáze je již schopen zubní lékař kvalitně a pečlivě zhotovit vhodné výplně či protetickou práci. Protože ve „znečištěném“ prostředí by tyto práce neměly dlouhou životnost a nesplňovaly by základní kritéria pro správnou funkci v dutině ústní.

Zubní péče dentální hygienistky lze rozdělit do několika skupin:

 • péče o těhotné ženy
 • péče o dětský chrup od prořezání prvního stálého moláru cca od 6 let
 • dentální hygiena a ortodontická léčba u dětí
 • dentální hygiena a ortodontická léčba u dospělých
 • dentální hygiena a proteticky ošetření pacienti (korunky, můstky)
 • dentální hygiena a pacienti s implantáty
 • neinvazivní léčba onemocnění parodontu– zánět dásní (Gingivitis) a zánět závěsného aparátu (Parodontitis)
 • zubní estetika – bělení zubů, aplikace dentálního šperku
 • výživové poradenství – prevence vzniku zubního kazu

Odstranění zubního kamene je součástí každé návštěvy u dentální hygienistky. Zubní kámen představuje zmineralizovaný zubní plak. Pokud není zubní plak dostatečně odstraněn použitím zubního kartáčku a mezizubních pomůcek, dochází k jeho hromadění, nejčastěji na místech, která jsou hůře přístupná. Do zubního plaku se později začnou ukládat minerální látky ze slin a vzniká zubní kámen. Zubní kámen je drsný na povrchu a strukturou velmi pevný, vytváří tedy zubnímu plaku oporu a umožňuje mu snadno narůstat.

Pro odstranění zubního kamene je potřeba navštívit dentální hygienistku, která jej odstraní ultrazvukem a dočistí ručními nástroji. Povrch zubu je poté nutné vyleštit depurační pastou, aby sklovina byla co nejvíce vyhlazená.

Ultrazvukový přístroj je vhodný zejména pro odstranění zubního kamene nad dásní. Pomocí lehkého chvění koncovky ultrazvuku se zubní kámen šetřně odlouplne od povrchu zubu a odsaje savkou. V některých případech je nutné použít lokální anestezii, zvláště v situacích, kdy zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

Ruční odstanění zubního kamene zajišťuje detailni dočištění zejména mezizubních prostor a těžko přístupných míst v dutině ústní.

Přítomnost zubního kamene je vždy odrazem péče a kvality orálního zdraví, pokud je zub ze všech stran perfektně vyčištěný, další vznik zubního kamene nikdy nenastane.

Kyretáž zubů je očištění stěn kořene zubu ručním nástrojem zvaný kyreta od měkkých povlaků, poddásňového zubního kamene, odstranění zánětlivé granulační tkáně a vyhlazení kořene zubu. Ošetření se provádí u pacientů s parodontálním postižením závěsného aparátu zubu.

První známkou, která by měla upozornit na počínající Parodontitis je krvácení dásní. Postupným prohlubováním dásňového žlábku okolo zubu dochází ke vzniku parodontálních kapes, neboli chobotů. Hloubka těchto chobotů je individuální, dle postižení a délky onemocnění. Zároveň dochází k obnažování zubních krčků a jejich citlivosti. V posledniím stádiu Parodontitidy je přítomna i pohyblivost zubů a to jak ve verkálním směru, tak i v horizontálním.
Včasnou a správnou péčí o dutinu ústní lze tento progres zastavit.

Airflow je šetrná metoda pískování zubů od nežádoucích pigmnetací z kávy, čaje, červeného vína, tabáku či pigmentací vzniklých nadužíváním chlorhexidinu. Přístroj Airflow funguje na principu ostranení pigmentací pomocí mikročástic jedlé sody, kreré jsou ze speciální koncovky aplikovány na povrch zubní skoloviny pod určitým tlakem vzduchu a vody. Metoda pískování zubů odstraní všechny nevzhledné pigmentace a Vaše zuby budou opět hladké a bílé.

Ošetření se doporučuje u pacientů s fixním ortodontickým aparátem, před ordinačním i domácím bělením i fluoridací. Hlavní výhodou airflow je, že lze odstranit i pigmentace z mezizubních prostor, které nejsou běžným způsobem ošetření dostupné. Součástí airflow je vždy i fluoridace zubů.

Hlavním produktem Pure whitening je kombinované bělení. Jedná se o kombinaci domácí fáze s použitím ultra těsných nosičů a ordinačního bělení s použitím dvojitě aktivovaného 6% peroxidu vodíku. Kombinované bělení jako jediné na trhu dokáže garantovat výslednou barvu a s dodržením jednoduchého protokolu i trvanlivost výsledku. Perfektních výsledků lze dosahovat i u starších pacientů či pacientů s tetracyklinovými zuby.

Peroxid vodíku se k bělení zubů používá více než 100 let a za celou historii jeho používání nebyl nahlášen jediný případ, kdy bělení jakkoliv poškodilo něčí zuby.

Kombinované bělení pro jednoho pacienta obsahuje individuálně vyrobené ultra těsné nosiče, krabičku na nosiče, papírovou tašku pro pacienta, návod pro pacienta.

Bělení Pure whitening nevyžaduje žádnou bílou dietu a je zcela ve shodě s platnou legislativou EU.

Kamínek zvoleného tvaru a velikosti se aplikuje pomocí speciálního fotokompozitního materiálu na požadovaný zub. Tento proces je naprosto bezbolestný a bez poškození skloviny zubu. V první řadě se vybere vhodná ploška zubu, nejčastěji horní druhý řezák, který se lehce vyleští depurační pastou a dokonale osuší. Poté aplikujeme fotokompozitní lepidlo, které se společně s kamínkem na sklovině vytvrdí UV lampou. Dentální šperk lze samoždřejmě bez následků na zubní sklovině kdykoliv odstranit.

kontakt
Gratiadent zubní centrun, s.r.o.
Havlíčkova 703/12, 301 00 Plzeň

info@gratiadent.cz

IČ: 02927896
DIČ: CZ02927896

Po, Čt 10:00 - 19:00
Út, St 8:00 - 15:30
8:00 - 13:00
So, Ne po předchozím objednání